تبلیغات
دنیای عکاسی - دوربین عکاسی چیست و چگونه عمل میکند؟
همه دنیا در حکم یک دوربین عکاسی است پس لبخند بزنید...
درباره وبلاگ

آرشیو

پیوندها

نویسندگان

آمار وبلاگ

Admin Logo
themebox

دوربین عکاسی چیست و چگونه عمل میکند؟

دوربین عکاسی در شکل ابتدایی آن مانند جعبه تاریک و کوچکی است که بسیار شبیه چشم انسان عمل می کند ، این جعبه اجازه می دهد تا نور محیط روبروی آن یا سوژه عکاسی از طریق عدسیهای لنز از دیافراگم دوربین عبور کرده و به صفحه ای که قابلیت ضبط تصوی را دارد بتابد تا گیرنده عکس بتواند با فشار دادن یک دکمه آنرا ثبت کند.

اجزاء اصلی دوربینهای عکاسی
1. لنز ( LENS )
این لوله استوانه ای شکل که در جلوی دوربین عکاسی نصب شده یا می شود ( لنزهای ثابت و لنزهای قابل تعویض ) از تعدادی عدسیهای مختلف که بر هم منطبق شده است تشکیل شده و وظیفه آن عبور دادن نور و تشکیل تصویر بر روی ضبط کننده داخلی دوربین عکاسی می باشد. در ساختمان لنزها مجموعه عدسیهای مختلفی بکار گرفته می شود تا تصویر واضحی از سوژه را در فاصله ثابت تشکیل دهد که آنرا فاصله کانونی لنز و سطحی که تصویر روی آن شکل می گیرد سطح کانونی عدسی می نامند. لنزها قادر هستند به دو حالت دستی و اتوماتیک هم فاصله کانونی خود را تغییر دهند و هم عمل فوکوس کردن ( تنظیم فاصله بین دوربین عکاسی و سوژه ) را انجام دهند


2. دیافراگم ( IRIS ) یا ( APERTURE )روزنه ای در دوربین عکاسی است که با بزرگ و کوچک کردن آن می توان شدت رسیدن نور به نگاتیو ( در سیستم آنالوگ ) یا حسگرهای CCD و CMOS ( در سیستم دیجیتال ) را کنترل نمود ، در دوربینهای عكاسی ساده و ارزان قیمت مقدار دیافرام ثابت است ولی در اکثر دوربینهای عکاسی حلقه هایی بر روی بدنه لنز وجود دارد که می توان با کمک آن مقدار دیافرگم را کم و زیاد نمود ، در دوربینهای عکاسی پیشرفته با اجرای برنامه عکاسی اتوماتیک یا در روش اولویت با سرعت عکس گرفتن ، مقدار دیافراگم بصورت اتوماتیک و با توجه به شدت نور توسط دوربین انتخاب می شود.
کارکرد دیافراگم در دوربینهای عکاسی همانند چشم انسان است که با توجه به شدت نور بسته تر یا بازتر می شود که در چشم انسان این عمل بطور اتوماتیک و سریع انجام می شود ولی در دوربینهای عکاسی اگر نخواهیم از روش اتوماتیک یا اولویت سرعت عکس گرفتن استفاده کنیم به کمک حلقه های نصب شده در روی لنز باید مقدار دیافراگم مناسب را انتخاب نمود.


3. شاتر ( SHUTTER )تیغه ای فلزی یا تیغه ای پرده ای است که معمولا در جلوی نگاتیو ( در سیستم آنالوگ ) یا حسگرهای دیجیتالی قرار دارد تا نور محیط و سوژه به آنان نرسد و فقط زمانیکه که عکس گرفته می شود با سرعتی که توسط عکاس یا دوربین عكاسی انتخاب می شود باز و بسته خواهند شد ، مدت زمان لازم نور دیدن ( که معمولا کسری از ثانیه است ) برای ضبط تصویر بر روی نگاتیو و یا حسگر توسط این تیغه انجام می شود ، می توان گفت بطور کلی وظیفه شاتر کنترل مدت زمان نور دیدن نگاتیو یا حسگر می باشد. در بعضی از دوربینهای عکاسی این تیغه در بین یا پشت اجزای تشکیل دهنده لنز تعبیه شده است که به شاتر پره ای معروف هستند ولی در اغلب دوربینهای عکاسی در مقابل نگاتیو یا حسگر کار گذاشته شده اند و ملقب به شاتر سطح کانونی می باشند.


4. ثبت کنندگان تصویر
همانطور که مختصرا در قسمتهای بالایی گفته شد وظیفه دوربینهای عکاسی ثبت سوژه های مقابل دوربین است که توسط عکاس به دوربین دیکته می شود ، ثبت تصویر بر روی چه چیزی ؟

الف:در سیستم آنالوگدر این سیستم و در قسمت انتهایی دوربین عكاسی درب کوچکی وجود دارد که باز شده و درآن فیلم نگاتیو یا پزیتیو ( اسلاید ) قرار می گیرد که این قسمت به بک ( BACK ) یا پشتی دوربین معروف است و بعد از کار گذاردن فیلم بسته می شود و تا انتهای عکاسی این درب باز نمی شود تا فیلم نور نا خواسته نبیند و اصطلاحا نسوزد.

ب:در سیستم دیجیتالدر این سیستم دوربین عكاسی فاقد درب پشت می باشد و وظیفه ضبط تصاویر به عهده حسگرهایی مانند CCD یا CMOS می باشد .
وظیفه این حسگرها ثبت تاریكی و روشنایی تصاویر میباشد كه بعد از پردازش به صورت تصاویر روی كارت حافظه دوربین آنهار را ذخیره مینمایند ، این حسگرها رنگها را تشخیص نمیدهند و فقط روشنایی و تاریكی تصاویر را ثبت میكنند و به همین علت است برای تعیین رنگ هر نقطه (‌PIXEL ) از سه لایه حسگر به رنگهای قرمز ،‌آبی و سبز استفاده میشود ، در كنار این حسگرها تراشه هایی بكار گرفته میشود كه وظیفه آن پردازش و تركیب این سه رنگ میباشد و رنگ اصلی را بدست میدهد.

انواع دوربینهای عکاسی

 1. دوربینهای عکاسی آنالوگ
  در این سیستم دوربینهای عکاسی بر اساس قطع فیلمهایی که در داخل دوربین قرار می گیرند دسته بندی می شوند مانند:
  • دوربینهای 110


   این دوربینهای عكاسی از فیلمهای کارتریج با قطع 17 x 11 میلیمتر استفاده می کنند ، لنز این دوربینهای عكاسی عمدتا ثابت و تعیین مقدار دیافرگم یا تعیین سرعت شاتر بسیار محدود می باشد ولی عکاسی با آن ساده و عامه پسند است و کیفیت عکسهای گرفته شده مطلوب نیست و فقط در شرایط نوری خوب قادر به ارائه عکس مطلوبتری می باشد و در حال حاضر و با توجه به سیستمهای جدید چند سالی است که تولید این دوربیهای عکاسی متوقف شده است.

  • دوربینهای اینستاماتیک   این دوربینهای عکاسی همانند دوربینهای 110 از فیلمهای کارتریج به ابعاد 28 x 26 میلیمتری استفاده می کردند که به سرنوشت دوربین فوق الذکر مبتلا شدند.

  • دوربینهای 35 میلیمتری غیر انعکاسی

   این دوربینهای عكاسی پیشرفته تر از دوربینهای عكاسی 110 و اینستماتیک بوده و از فیلمهایی با قطع 36 x 24 میلیمتری استفاده می کنند ، این دوربینها به علت غیر انعکاسی بودن تصاویر دریافتی از ویزورهایی ( محل دیدن سوژه از طریق دوربین ) که در کناره های دوربین تعبیه شده استفاده می کنند که گاهی خطای دید عکاس و دوربین را باعث میشود ، این دوربینها عمدتا در شکل ابتدایی خود از لنزهای ثابت استفاده می کردند ولی به مرور دوربینهایی مانند لایکا تولید شد که غیر انعکاسی بوده ولی قابلیت تعویض لنز را نیز دارا هستند.

  • دوربینهای عكاسی 35 میلیمتری انعکاسی   این دوربینها به علت نشان تصویر با کادر واقعی به عکاس ، قابلیت تعویض لنز و استفاده از لنزهای متفاوت ، کیفیت تصویری مطلوب ، تجهیزات جانبی فراوان ، سبکی و قابل حمل بودن در تعداد بسیار فراوان و توسط شرکتهای مختلف تولید و به بازار عرضه شده و از فیلمهایی با قطع 36 x 24 میلیمتری استفاده می کنند ، این دوربینها سالیان متمادی تولید و در دسترس عموم قرار گرفت و همین قطع دوربین در سیستم دیجیتالی نیز مورد استفاده قرار می کیرد اما اجزای تشکیل دهنده داخلی دوربین به سیستم جدید تبدیل شده است. این دوربینها با استفاده از آئینه تصاویر دریافتی از طریق لنز را وارونه نموده و به شکلی که بطور اصلی در جلوی دوربین قرار داده منعکس می کند و از طریق چشمی دوربین عکاس میتوانند کادر و ابعاد واقعی سوژه را ببیند.

  • دوربینهای عكاسی قطع متوسط و قطع بزرگ   این دوربین عكاسی از فیلمهای معروف به 120 استفاده می کنند که عرض این فیلمها 6 سانتیمتر می باشد و بسته به کادر و نوع دوربین از 10 تا 16 عکس می توان با یک حلقه فیلم گرفت.

   این دوربینها با قطع نگاتیو 4.5 x 6 سانتیمتر ، 6 x 6 سانتیمتر ، 7 x 6 سانتیمتر و حتی 9 x 6 سانتیمتر و استفاده از فیلمهای 120 که چند برابر قطع نگاتیوهای 35 میلیمتری می باشند قادر به ثبت تصاویر با کیفیت بهتر هستند و عمدتا در عکاسیهای حرفه ای بکار گرفته میشوند.

   دوربینهای عكاسی قطع متوسط به صورت غیر انعکاسی ، انعکاسی با دو لنز و تک لنز قابل تعویض ساخته و به بازارهای جهانی ارسال می شود و قیمت این دوربینها و تجهیزات مربوط به آن نسبتا کم و گران قیمت می باشند و پس از تولید دوربینهای دیجیتالی تولید اکثر این دوربینها متوقف شده و فقط تعداد اندکی از شرکتها مانند هسلبلاد در سیستم تولید دوربینهای دیجیتال این قطع دوربین را تولید و روانه بازار می کنند که بسیار گران قیمت می باشد.

   البته دوربینهای عکاسی دیگری در این سیستم مانند دوربیهای فوری ، دوربینهای پانوراما ، دوربینهای قطع بزرگ که از فیلمهای تخت استفاده می کنند نیز وجود دارند و لی بعلت استفاده بسیار کم و حرفه ای بودن آنها که مقالات مختص بخود را دارند که از پرداختن به آنها صرف نظر شده است.

 2. دوربینهای عکاسی دیجیتال

  پس از طی شدن دهه 1990 میلادی و پیشرفت تدریجی در سیستم عکاسی و دیگر سیسمتهای سمعی و بصری ، تولید محصولات جدید برای فروش و کنار گذاشته شدن تجهیزات آن روز گار و جایگزینی محصولات جدید به منظور کسب سود و درآمدهای بیشتر توسط کشورهای صنعتی و پیشرفته آغاز شد ، سیستم و نسل جدید دوربینهای عكاسی دیجیتالی با الهام از دوربینها فوری که عکاس را قادر می ساخت در همان زمان بتواند محصول کار خود را مشاهده کند و در شکل ابتدایی خود پا به عرضه جهانی گذاشت و در طی دو دهه به آنچنان پیشرفتی دست یافت که تقریبا همه روزه شاهد تولید و عرضه محصولات جدیدی از این دست هستیم.

  شرکتهای سازنده دوربینهای عکاسی دیجیتال به منظور استفاده بهتر این دوربینها را همانند دوربینهای آنالوگ به شکل و اندازهای مختلف ، با تنوع قیمت و کیفیت های متفاوت عرضه نمودند که هر فرد بتواند با توجه به بوجه مالی خود یک دوربین عکاسی یا فیلمبرداری دیجیتال تهیه و از آن لذت ببرد.

  با استفاده از این دوربینها عکاس می تواند همان لحظه کار خود را در دوربین مشاهده و در صورت نیاز آنرا تکرار نماید و در صورت تمایل می تواند آنرا بر روی کامپیوتر شخصی خود ذخیره کند یا برای دوستانش ارسال کند و یا حتی با تهیه یک پرینتر دیجیتالی کوچک ارزان قیمت تصویر گرفته شده را چاپ نماید و در آلبوم منزل بگذارد.

  در سیستم دیجیتال دیگر عکاس احتیاج به خرید فیلم و مراحل ظهور و چاپ عکس ندارد و این وظیفه به عهده حسگرهای CCD یا CMOS تعبیه شده در دوربین عكاسی می باشد که تصاویر را ثبت و ضبط نمایند و بعد از پردازش آنرا به حافظه دوربین برای کارهای آتی بسپارد ، دیگر وسیله ای که در دوربینهای دیجیتال بکار گرفته شده استفاده از صفحه نمایش عکس برای دیدن سوژه و محیط عکاسی و سپس دیدن عکس گرفته شده می باشد که ضرورت دیدن از ویزور دوربین را منتفی می سازد ولی همانند دوربینهای آنالوگ انعکاسی تصویر مقابل دوربین را کامل عرضه می نماید.

  1. دوربینهای عكاسی آماتوری   در این نوع دوربینها دارای لنز ثابت بوده و لنز فقط خاصیت زوم کردن ( عقب و جلو بردن سوژه ) را دارند ، قطع حسگر ثبت کننده تصویر کوچک می باشد و عدسیهای بکار رفته در ساختمان لنز این دوربین عكاسی از مواد ارزان قیمت تهیه می شود ، وزن این دوربینها بسیار سبک بوده و براحتی در جیب جای می گیرند و کار کردن با آن بسیار ساده است کافی است دوربین را جلوی سوژه قرار داده و دگمه عکاسی را فشار داد ، قیمت این دوربینها ارزان بوده و برای کسانی که مایل هستند فقط عکاسی نمایند و علاقه کار حرفه ای را ندارند مناسب است

  2. دوربینهای عكاسی نیمه حرفه ای   این دوربینها بر خلاف دوربینهای عكاسی فوق قابلیت تعویض لنز را دارا می باشند و از حسگرهایی با کیفیت بهتر و قطع بزرگتر ساخته شده اند که این حسگرها می توانند با جذب نور مناسب و پردازش آن عکسهایی با کیفیت مطلوب تهیه نمایند ، اندازه دوربینها بزرگتر و تجهیزات بیشتری برای آنها منظور شده است و به همین خاطر قیمت این دوربینها تا چندین برابر قیمت دوربینهای آماتوری می باشد و کار کردن با آنها مستلزم یادگیری از طریق افراد مطلع یا خواندن دستورالعملهای خود دوربین می باشد و باید به دفعات مختلف عکس گرفت تا معایب کار تصحیح شود و نتیجه مطلوب از عکاسی گرفته شود.

  3. دوربینهای عكاسی حرفه ای   اندازه قطع حسگرهای این نوع دوربینهاعكاسی بزرگتر شده و به دوربینهای FULL FRAME یا دوربینهایی با کادر کامل نامیده می شوند که معمولا قطع حسگر آنها 36 x 24 میلیمتری یا همان اندازه نگاتیوهای دوربینهای آنالوگ 35 میلیمتری می باشد و ساختمان ظاهری این دوربینها همانند این دوربینها بوده ، در ساخت این دوربینها از مواد با کیفیت عالی استفاده شده و قدری وزن آنها سنگینتر از دو نوع دوربین عكاسی دیگر است و دگمه ای فراوانی برای کارکردهای مختلفی روی بدنه این دوربینها نصب شده که به عکاس این امکان را می دهد تا بنحو دلخواه با دوربین کار کند.

   لنزهایی با فواصل کانونی گوناگون برای این نوع دوربینها توسط شرکتهای معروف تولید تجهیزات عکاسی ساخته شده که به عکاسن حرفه ای کمک می کند نهایت استفاده را از دوربین خود بکند ، تجهیزات دیگری مانند فلاشهای قوی ، موتورهایی که زیر دوربین بسته می شود ، کنترل از راه دور ، تجهیزات عکاسی در زیر آب و ....... کمک می کند این محصول در سرتاسر دنیا برای هر نوع عکاسی آماده باشد ، عکسهای خبری در جهان ، عکسهای هنری ، عکسهای استودیویی ، عکسهای ورزشی ، عکاسی در زیر آب عکاسی در فضا و ... حتی فیلم برداری و ساختن فیلمهای سینمایی و مستند توسط این دوربینها امروزه انجام میشودنوشته شده توسط :رضا قلیچ خانی
دوشنبه 25 شهریور 1392-10:54 ب.ظ
نظرات() 

cialisbuys.com
سه شنبه 27 شهریور 1397 01:14 ب.ظ

Amazing write ups. Thank you!
cialis et insomni cialis 200 dollar savings card india cialis 100mg cost i recommend cialis generico non 5 mg cialis generici cialis rezeptfrei sterreich usa cialis online generic for cialis the best choice cialis woman cialis generisches kanada
Saudia
جمعه 16 شهریور 1397 02:50 ب.ظ
What i do nnot realize is іn truth һow you аre no l᧐nger rеally
mսch mote smartly-favored tһаn you may be riցht now.
Ⲩoᥙ ɑге sso intelligent. Υou realize thеrefore sgnificantly iin tһe case оf tthis
subject, produced mе for mmy paгt ϲonsider іt fropm so many ѵarious angles.
Its like mеn and women Ԁon't seem to be interested eхcept іt'ѕ one thing to accomplish
wwith Girl gaga! Υⲟur individual stuffs excellent.
Alll tһe time tаke care of іt ᥙp!
KSA
پنجشنبه 15 شهریور 1397 02:19 ب.ظ
Nice replies in return ߋf thіs query ԝith real arguments аnd explaining tһe whole thіng concerning that.
cialisbuys.com
پنجشنبه 15 شهریور 1397 12:55 ق.ظ

Regards, Awesome stuff.
dosagem ideal cialis cialis 5 mg scheda tecnica click now buy cialis brand cialis prezzo di mercato how much does a cialis cost cialis 5 mg effetti collateral generic cialis in vietnam cialis cipla best buy cialis lilly tadalafi walgreens price for cialis
K SA
سه شنبه 13 شهریور 1397 10:16 ب.ظ
Remarkable! Its truly awesome post, I havе got mucch cleаr idea on the tppic օf fгom tһіs paragraph.
canadianpharmacyonli.com
سه شنبه 13 شهریور 1397 02:29 ق.ظ

Nicely put. Thanks!
usa viagra online get a prescription for viagra online buy real viagra cheap where to buy generic viagra online buy viagra online pharmacy how to get viagra cheap buy viagra overnight shipping pharmacy prices for viagra sildenafil online pharmacy buy viagra cheap
buycialisonla.com
دوشنبه 12 شهریور 1397 12:24 ق.ظ

This is nicely expressed. !
purchase once a day cialis canadian cialis we use it cialis online store cialis therapie non 5 mg cialis generici cialis 5 mg effetti collateral cialis generic brand cialis generic rezeptfrei cialis apotheke cialis 100mg suppliers
cialisvbuy.com
یکشنبه 11 شهریور 1397 11:40 ق.ظ

Valuable write ups. Kudos!
ou trouver cialis sur le net cialis lowest price can i take cialis and ecstasy cost of cialis cvs tadalafil 20mg cialis pills cialis mit grapefruitsaft we choice free trial of cialis cialis generico en mexico legalidad de comprar cialis
پایا سیستم
یکشنبه 4 شهریور 1397 12:50 ب.ظ
عالی بود
viagra pills
سه شنبه 23 مرداد 1397 02:38 ق.ظ

With thanks, A lot of tips!

viagra generic where can i buy viagra over the counter viagra usa pharmacy buy viagra online pharmacy uk pharmacy online viagra viagra purchase online buy viagra next day delivery uk ordering viagra online how to buy viagra online without a prescription buying online viagra
Dominick
پنجشنبه 4 مرداد 1397 08:07 ب.ظ
Terrific work! That is the type of information that
are supposed to be shared across the net.
Shame on the search engines for now not positioning this post higher!
Come on over and seek advice from my website .
Thanks =)
Globalplus
جمعه 15 تیر 1397 10:11 ب.ظ
Excellent blog һere! Alsо your site loads ᥙp fast! Ꮤһat host ɑre
you using? Ϲan I get your affiliate link tо youг host?
І ѡish mʏ site loaded սp as quickly as yοurs lol
waar kun je viagra kopen in amsterdam
چهارشنبه 13 تیر 1397 06:57 ق.ظ
Simply ѡant to say yߋur article іs as astounding.

Tһe clarity on уouг post is simply nice and tһat i can tһink you're аn expert in this subject.
Wеll аlong with your permission allow me tto
seize oᥙr feed to stay up to date with drawing close
post. Ꭲhanks ɑ million and please kep up the rewarding wоrk.
janah
دوشنبه 4 تیر 1397 02:31 ق.ظ
Hey I am ѕo delighted I found your webpage, I really fоսnd yoᥙ by mistake,
whiⅼе I wwas browsing օn Google for sometһing else, Anywаys
Iam һere nnow аnd ԝould just lik to ѕay kudos foг a remarkable post and a alⅼ round enjoyable blog (Ӏ аlso love tһe theme/design), I don't һave timе
to browse іt аll at the moment but I have bookmarked it and also included youг RSS feeds, ѕߋ wen I haѵe tine
Ӏ will bbe ƅack to read a lot mоre, Ρlease do
қeep up the excellent wߋrk.
Bartolomeo
پنجشنبه 24 خرداد 1397 06:33 ق.ظ
It iѕ perfect time tߋ make some plans foг the future and it iѕ time
tο bee һappy. I'ѵe reaԁ thіs post and iff I cold I wіsh
to ѕuggest yoᥙ somе іnteresting tһings oг suggestions.
Maybе yߋu can write neⲭt articles reerring to thiѕ article.

I desire tο read еven more thіngs about it!
Eyelashes Growth
شنبه 29 اردیبهشت 1397 04:32 ب.ظ
I really like your blog.. very nice colors & theme.
Did you make thhis website yourself or did you hire someone to do it for you?
Plz respond as I'm looking tto construct my own blg
and would like to find out where u got this from.

thank you
eyelashes
پنجشنبه 27 اردیبهشت 1397 11:55 ق.ظ
I'm really enjoying tthe theme/design of your site. Do you ever run into any internet browsser compatibility issues?
A number of my blog visitors hve complawined about mmy site not operating correctly in Explorer
but looks great in Opera. Do you have any suggestions to help fix tuis issue?
chocolate
پنجشنبه 13 اردیبهشت 1397 04:53 ب.ظ
Asking questions are truly nice thing if you are not understanding something completely, but this piece of writing offers pleasant understanding even.
Carson
پنجشنبه 13 اردیبهشت 1397 05:20 ق.ظ
Hey! I know tis is kinda off topic but I was wonderong if you knew where I could find a captcha plugin for my comment form?
I'm using the same blog platform as yours and I'm having trouble finding one?
Thanks a lot!
تور بلغارستان
شنبه 8 اردیبهشت 1397 02:41 ب.ظ
متشکرم از شما
Viagra prices
پنجشنبه 6 اردیبهشت 1397 03:07 ق.ظ

You said it nicely..
buy pharmaceutical viagra viagra buy buy viagra online safely uk viagra where to buy viagra without a prescription can i buy viagra over the counter where to order viagra online buy viagra online australia how to get viagra cheap viagra generic online pharmacy
Viagra 20 mg
پنجشنبه 6 اردیبهشت 1397 03:06 ق.ظ

Thanks, Plenty of info!

buy internet viagra online viagra pharmacy buy viagra safely online buy online viagra uk can you purchase viagra online buy viagra overnight delivery how do you buy viagra buy viagra online cheap buy viagra with prescription buy viagra online without prescription uk
Tadalafil 20 mg
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 09:49 ق.ظ

You actually revealed that superbly!
buy prescription viagra online where can i buy viagra pills online buy viagra were to buy viagra rx online viagra how can you buy viagra online where can i buy the cheapest viagra buy viagra super active online buy viagra australia how buy viagra
Viagra daily
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 09:49 ق.ظ

Kudos! I like this.
buy viagra from usa buy viagra next day delivery buy viagra sample buy generic viagra online buy viagra generic buy viagra without prescription where can i get viagra prescription cheap viagra where can i buy viagra online buying generic viagra online
Viagra daily
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 04:45 ق.ظ

You actually said it very well!
generic sildenafil uk viagra no rx viagra uk price viagra pill best place to buy online viagra sildenafil generic price get viagra prescription price for viagra how can i buy viagra generic viagra order
Viagra prices
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 02:03 ق.ظ

Whoa many of wonderful information!
viagr is it legal to buy viagra online buy viagra uk pharmacy best buy viagra viagra dosage cheapest viagra with prescription order viagra without prescription viagra online pharmacy uk buy viagra for women buying viagra uk
Staci
دوشنبه 3 اردیبهشت 1397 04:14 ب.ظ
You actually mae it sem soo easy wjth your prsentation bbut I find this matter tto
bee really something that I think I would never understand.

It seems too comppicated andd very briad ffor me. I'm ooking forward foor your next post,
I will tryy tto gget the haang of it!
depforce
شنبه 1 اردیبهشت 1397 05:19 ق.ظ
I'm truly enjoying the design aand laayout off our
site. It's a vey easy oon the eyes which makes it muuch
mofe pleasant ffor me too come here annd viosit more
often. Didd yoou hire out a ddeveloper to create your
theme? Fanbtastic work!
depforce medicine
جمعه 31 فروردین 1397 09:05 ب.ظ
I'm exttremely impressed with ypur wrriting skills andd also with thhe layout to youyr weblog.
Is this a paid topuc orr did youu custtomize it yourself?
Either waay kep up thee excellent qualityy writing, it's
rare tto see a geat weblog like this onee nowadays..
Sally Hussin
یکشنبه 26 فروردین 1397 10:15 ق.ظ
Hey! This post coᥙldn't bе wrіtten any Ьetter!

Reading tһis post reminds me of mү ߋld room mate! Нe always kept talking about this.
Ӏ wіll forward thiѕ write-uρ to him. Fairly ϲertain һe will hɑve
a goߋd reaⅾ. Thanks for sharing!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30