تبلیغات
دنیای عکاسی - دوربین عکاسی چیست و چگونه عمل میکند؟
همه دنیا در حکم یک دوربین عکاسی است پس لبخند بزنید...
درباره وبلاگ

آرشیو

پیوندها

نویسندگان

آمار وبلاگ

Admin Logo
themebox

دوربین عکاسی چیست و چگونه عمل میکند؟

دوربین عکاسی در شکل ابتدایی آن مانند جعبه تاریک و کوچکی است که بسیار شبیه چشم انسان عمل می کند ، این جعبه اجازه می دهد تا نور محیط روبروی آن یا سوژه عکاسی از طریق عدسیهای لنز از دیافراگم دوربین عبور کرده و به صفحه ای که قابلیت ضبط تصوی را دارد بتابد تا گیرنده عکس بتواند با فشار دادن یک دکمه آنرا ثبت کند.

اجزاء اصلی دوربینهای عکاسی
1. لنز ( LENS )
این لوله استوانه ای شکل که در جلوی دوربین عکاسی نصب شده یا می شود ( لنزهای ثابت و لنزهای قابل تعویض ) از تعدادی عدسیهای مختلف که بر هم منطبق شده است تشکیل شده و وظیفه آن عبور دادن نور و تشکیل تصویر بر روی ضبط کننده داخلی دوربین عکاسی می باشد. در ساختمان لنزها مجموعه عدسیهای مختلفی بکار گرفته می شود تا تصویر واضحی از سوژه را در فاصله ثابت تشکیل دهد که آنرا فاصله کانونی لنز و سطحی که تصویر روی آن شکل می گیرد سطح کانونی عدسی می نامند. لنزها قادر هستند به دو حالت دستی و اتوماتیک هم فاصله کانونی خود را تغییر دهند و هم عمل فوکوس کردن ( تنظیم فاصله بین دوربین عکاسی و سوژه ) را انجام دهند


2. دیافراگم ( IRIS ) یا ( APERTURE )روزنه ای در دوربین عکاسی است که با بزرگ و کوچک کردن آن می توان شدت رسیدن نور به نگاتیو ( در سیستم آنالوگ ) یا حسگرهای CCD و CMOS ( در سیستم دیجیتال ) را کنترل نمود ، در دوربینهای عكاسی ساده و ارزان قیمت مقدار دیافرام ثابت است ولی در اکثر دوربینهای عکاسی حلقه هایی بر روی بدنه لنز وجود دارد که می توان با کمک آن مقدار دیافرگم را کم و زیاد نمود ، در دوربینهای عکاسی پیشرفته با اجرای برنامه عکاسی اتوماتیک یا در روش اولویت با سرعت عکس گرفتن ، مقدار دیافراگم بصورت اتوماتیک و با توجه به شدت نور توسط دوربین انتخاب می شود.
کارکرد دیافراگم در دوربینهای عکاسی همانند چشم انسان است که با توجه به شدت نور بسته تر یا بازتر می شود که در چشم انسان این عمل بطور اتوماتیک و سریع انجام می شود ولی در دوربینهای عکاسی اگر نخواهیم از روش اتوماتیک یا اولویت سرعت عکس گرفتن استفاده کنیم به کمک حلقه های نصب شده در روی لنز باید مقدار دیافراگم مناسب را انتخاب نمود.


3. شاتر ( SHUTTER )تیغه ای فلزی یا تیغه ای پرده ای است که معمولا در جلوی نگاتیو ( در سیستم آنالوگ ) یا حسگرهای دیجیتالی قرار دارد تا نور محیط و سوژه به آنان نرسد و فقط زمانیکه که عکس گرفته می شود با سرعتی که توسط عکاس یا دوربین عكاسی انتخاب می شود باز و بسته خواهند شد ، مدت زمان لازم نور دیدن ( که معمولا کسری از ثانیه است ) برای ضبط تصویر بر روی نگاتیو و یا حسگر توسط این تیغه انجام می شود ، می توان گفت بطور کلی وظیفه شاتر کنترل مدت زمان نور دیدن نگاتیو یا حسگر می باشد. در بعضی از دوربینهای عکاسی این تیغه در بین یا پشت اجزای تشکیل دهنده لنز تعبیه شده است که به شاتر پره ای معروف هستند ولی در اغلب دوربینهای عکاسی در مقابل نگاتیو یا حسگر کار گذاشته شده اند و ملقب به شاتر سطح کانونی می باشند.


4. ثبت کنندگان تصویر
همانطور که مختصرا در قسمتهای بالایی گفته شد وظیفه دوربینهای عکاسی ثبت سوژه های مقابل دوربین است که توسط عکاس به دوربین دیکته می شود ، ثبت تصویر بر روی چه چیزی ؟

الف:در سیستم آنالوگدر این سیستم و در قسمت انتهایی دوربین عكاسی درب کوچکی وجود دارد که باز شده و درآن فیلم نگاتیو یا پزیتیو ( اسلاید ) قرار می گیرد که این قسمت به بک ( BACK ) یا پشتی دوربین معروف است و بعد از کار گذاردن فیلم بسته می شود و تا انتهای عکاسی این درب باز نمی شود تا فیلم نور نا خواسته نبیند و اصطلاحا نسوزد.

ب:در سیستم دیجیتالدر این سیستم دوربین عكاسی فاقد درب پشت می باشد و وظیفه ضبط تصاویر به عهده حسگرهایی مانند CCD یا CMOS می باشد .
وظیفه این حسگرها ثبت تاریكی و روشنایی تصاویر میباشد كه بعد از پردازش به صورت تصاویر روی كارت حافظه دوربین آنهار را ذخیره مینمایند ، این حسگرها رنگها را تشخیص نمیدهند و فقط روشنایی و تاریكی تصاویر را ثبت میكنند و به همین علت است برای تعیین رنگ هر نقطه (‌PIXEL ) از سه لایه حسگر به رنگهای قرمز ،‌آبی و سبز استفاده میشود ، در كنار این حسگرها تراشه هایی بكار گرفته میشود كه وظیفه آن پردازش و تركیب این سه رنگ میباشد و رنگ اصلی را بدست میدهد.

انواع دوربینهای عکاسی

 1. دوربینهای عکاسی آنالوگ
  در این سیستم دوربینهای عکاسی بر اساس قطع فیلمهایی که در داخل دوربین قرار می گیرند دسته بندی می شوند مانند:
  • دوربینهای 110


   این دوربینهای عكاسی از فیلمهای کارتریج با قطع 17 x 11 میلیمتر استفاده می کنند ، لنز این دوربینهای عكاسی عمدتا ثابت و تعیین مقدار دیافرگم یا تعیین سرعت شاتر بسیار محدود می باشد ولی عکاسی با آن ساده و عامه پسند است و کیفیت عکسهای گرفته شده مطلوب نیست و فقط در شرایط نوری خوب قادر به ارائه عکس مطلوبتری می باشد و در حال حاضر و با توجه به سیستمهای جدید چند سالی است که تولید این دوربیهای عکاسی متوقف شده است.

  • دوربینهای اینستاماتیک   این دوربینهای عکاسی همانند دوربینهای 110 از فیلمهای کارتریج به ابعاد 28 x 26 میلیمتری استفاده می کردند که به سرنوشت دوربین فوق الذکر مبتلا شدند.

  • دوربینهای 35 میلیمتری غیر انعکاسی

   این دوربینهای عكاسی پیشرفته تر از دوربینهای عكاسی 110 و اینستماتیک بوده و از فیلمهایی با قطع 36 x 24 میلیمتری استفاده می کنند ، این دوربینها به علت غیر انعکاسی بودن تصاویر دریافتی از ویزورهایی ( محل دیدن سوژه از طریق دوربین ) که در کناره های دوربین تعبیه شده استفاده می کنند که گاهی خطای دید عکاس و دوربین را باعث میشود ، این دوربینها عمدتا در شکل ابتدایی خود از لنزهای ثابت استفاده می کردند ولی به مرور دوربینهایی مانند لایکا تولید شد که غیر انعکاسی بوده ولی قابلیت تعویض لنز را نیز دارا هستند.

  • دوربینهای عكاسی 35 میلیمتری انعکاسی   این دوربینها به علت نشان تصویر با کادر واقعی به عکاس ، قابلیت تعویض لنز و استفاده از لنزهای متفاوت ، کیفیت تصویری مطلوب ، تجهیزات جانبی فراوان ، سبکی و قابل حمل بودن در تعداد بسیار فراوان و توسط شرکتهای مختلف تولید و به بازار عرضه شده و از فیلمهایی با قطع 36 x 24 میلیمتری استفاده می کنند ، این دوربینها سالیان متمادی تولید و در دسترس عموم قرار گرفت و همین قطع دوربین در سیستم دیجیتالی نیز مورد استفاده قرار می کیرد اما اجزای تشکیل دهنده داخلی دوربین به سیستم جدید تبدیل شده است. این دوربینها با استفاده از آئینه تصاویر دریافتی از طریق لنز را وارونه نموده و به شکلی که بطور اصلی در جلوی دوربین قرار داده منعکس می کند و از طریق چشمی دوربین عکاس میتوانند کادر و ابعاد واقعی سوژه را ببیند.

  • دوربینهای عكاسی قطع متوسط و قطع بزرگ   این دوربین عكاسی از فیلمهای معروف به 120 استفاده می کنند که عرض این فیلمها 6 سانتیمتر می باشد و بسته به کادر و نوع دوربین از 10 تا 16 عکس می توان با یک حلقه فیلم گرفت.

   این دوربینها با قطع نگاتیو 4.5 x 6 سانتیمتر ، 6 x 6 سانتیمتر ، 7 x 6 سانتیمتر و حتی 9 x 6 سانتیمتر و استفاده از فیلمهای 120 که چند برابر قطع نگاتیوهای 35 میلیمتری می باشند قادر به ثبت تصاویر با کیفیت بهتر هستند و عمدتا در عکاسیهای حرفه ای بکار گرفته میشوند.

   دوربینهای عكاسی قطع متوسط به صورت غیر انعکاسی ، انعکاسی با دو لنز و تک لنز قابل تعویض ساخته و به بازارهای جهانی ارسال می شود و قیمت این دوربینها و تجهیزات مربوط به آن نسبتا کم و گران قیمت می باشند و پس از تولید دوربینهای دیجیتالی تولید اکثر این دوربینها متوقف شده و فقط تعداد اندکی از شرکتها مانند هسلبلاد در سیستم تولید دوربینهای دیجیتال این قطع دوربین را تولید و روانه بازار می کنند که بسیار گران قیمت می باشد.

   البته دوربینهای عکاسی دیگری در این سیستم مانند دوربیهای فوری ، دوربینهای پانوراما ، دوربینهای قطع بزرگ که از فیلمهای تخت استفاده می کنند نیز وجود دارند و لی بعلت استفاده بسیار کم و حرفه ای بودن آنها که مقالات مختص بخود را دارند که از پرداختن به آنها صرف نظر شده است.

 2. دوربینهای عکاسی دیجیتال

  پس از طی شدن دهه 1990 میلادی و پیشرفت تدریجی در سیستم عکاسی و دیگر سیسمتهای سمعی و بصری ، تولید محصولات جدید برای فروش و کنار گذاشته شدن تجهیزات آن روز گار و جایگزینی محصولات جدید به منظور کسب سود و درآمدهای بیشتر توسط کشورهای صنعتی و پیشرفته آغاز شد ، سیستم و نسل جدید دوربینهای عكاسی دیجیتالی با الهام از دوربینها فوری که عکاس را قادر می ساخت در همان زمان بتواند محصول کار خود را مشاهده کند و در شکل ابتدایی خود پا به عرضه جهانی گذاشت و در طی دو دهه به آنچنان پیشرفتی دست یافت که تقریبا همه روزه شاهد تولید و عرضه محصولات جدیدی از این دست هستیم.

  شرکتهای سازنده دوربینهای عکاسی دیجیتال به منظور استفاده بهتر این دوربینها را همانند دوربینهای آنالوگ به شکل و اندازهای مختلف ، با تنوع قیمت و کیفیت های متفاوت عرضه نمودند که هر فرد بتواند با توجه به بوجه مالی خود یک دوربین عکاسی یا فیلمبرداری دیجیتال تهیه و از آن لذت ببرد.

  با استفاده از این دوربینها عکاس می تواند همان لحظه کار خود را در دوربین مشاهده و در صورت نیاز آنرا تکرار نماید و در صورت تمایل می تواند آنرا بر روی کامپیوتر شخصی خود ذخیره کند یا برای دوستانش ارسال کند و یا حتی با تهیه یک پرینتر دیجیتالی کوچک ارزان قیمت تصویر گرفته شده را چاپ نماید و در آلبوم منزل بگذارد.

  در سیستم دیجیتال دیگر عکاس احتیاج به خرید فیلم و مراحل ظهور و چاپ عکس ندارد و این وظیفه به عهده حسگرهای CCD یا CMOS تعبیه شده در دوربین عكاسی می باشد که تصاویر را ثبت و ضبط نمایند و بعد از پردازش آنرا به حافظه دوربین برای کارهای آتی بسپارد ، دیگر وسیله ای که در دوربینهای دیجیتال بکار گرفته شده استفاده از صفحه نمایش عکس برای دیدن سوژه و محیط عکاسی و سپس دیدن عکس گرفته شده می باشد که ضرورت دیدن از ویزور دوربین را منتفی می سازد ولی همانند دوربینهای آنالوگ انعکاسی تصویر مقابل دوربین را کامل عرضه می نماید.

  1. دوربینهای عكاسی آماتوری   در این نوع دوربینها دارای لنز ثابت بوده و لنز فقط خاصیت زوم کردن ( عقب و جلو بردن سوژه ) را دارند ، قطع حسگر ثبت کننده تصویر کوچک می باشد و عدسیهای بکار رفته در ساختمان لنز این دوربین عكاسی از مواد ارزان قیمت تهیه می شود ، وزن این دوربینها بسیار سبک بوده و براحتی در جیب جای می گیرند و کار کردن با آن بسیار ساده است کافی است دوربین را جلوی سوژه قرار داده و دگمه عکاسی را فشار داد ، قیمت این دوربینها ارزان بوده و برای کسانی که مایل هستند فقط عکاسی نمایند و علاقه کار حرفه ای را ندارند مناسب است

  2. دوربینهای عكاسی نیمه حرفه ای   این دوربینها بر خلاف دوربینهای عكاسی فوق قابلیت تعویض لنز را دارا می باشند و از حسگرهایی با کیفیت بهتر و قطع بزرگتر ساخته شده اند که این حسگرها می توانند با جذب نور مناسب و پردازش آن عکسهایی با کیفیت مطلوب تهیه نمایند ، اندازه دوربینها بزرگتر و تجهیزات بیشتری برای آنها منظور شده است و به همین خاطر قیمت این دوربینها تا چندین برابر قیمت دوربینهای آماتوری می باشد و کار کردن با آنها مستلزم یادگیری از طریق افراد مطلع یا خواندن دستورالعملهای خود دوربین می باشد و باید به دفعات مختلف عکس گرفت تا معایب کار تصحیح شود و نتیجه مطلوب از عکاسی گرفته شود.

  3. دوربینهای عكاسی حرفه ای   اندازه قطع حسگرهای این نوع دوربینهاعكاسی بزرگتر شده و به دوربینهای FULL FRAME یا دوربینهایی با کادر کامل نامیده می شوند که معمولا قطع حسگر آنها 36 x 24 میلیمتری یا همان اندازه نگاتیوهای دوربینهای آنالوگ 35 میلیمتری می باشد و ساختمان ظاهری این دوربینها همانند این دوربینها بوده ، در ساخت این دوربینها از مواد با کیفیت عالی استفاده شده و قدری وزن آنها سنگینتر از دو نوع دوربین عكاسی دیگر است و دگمه ای فراوانی برای کارکردهای مختلفی روی بدنه این دوربینها نصب شده که به عکاس این امکان را می دهد تا بنحو دلخواه با دوربین کار کند.

   لنزهایی با فواصل کانونی گوناگون برای این نوع دوربینها توسط شرکتهای معروف تولید تجهیزات عکاسی ساخته شده که به عکاسن حرفه ای کمک می کند نهایت استفاده را از دوربین خود بکند ، تجهیزات دیگری مانند فلاشهای قوی ، موتورهایی که زیر دوربین بسته می شود ، کنترل از راه دور ، تجهیزات عکاسی در زیر آب و ....... کمک می کند این محصول در سرتاسر دنیا برای هر نوع عکاسی آماده باشد ، عکسهای خبری در جهان ، عکسهای هنری ، عکسهای استودیویی ، عکسهای ورزشی ، عکاسی در زیر آب عکاسی در فضا و ... حتی فیلم برداری و ساختن فیلمهای سینمایی و مستند توسط این دوربینها امروزه انجام میشودنوشته شده توسط :رضا قلیچ خانی
دوشنبه 25 شهریور 1392-09:54 ب.ظ
نظرات() 

تور لبنان
دوشنبه 30 بهمن 1396 01:21 ب.ظ
ممنون
ویزای کانادا
شنبه 28 بهمن 1396 02:45 ب.ظ
ممنون از مطالب خوبی که دارید
تور لبنان
پنجشنبه 26 بهمن 1396 10:38 ق.ظ
با تشکر
بلیط لبنان
سه شنبه 24 بهمن 1396 11:49 ق.ظ
متن عالی بود
تور لبنان
شنبه 21 بهمن 1396 10:49 ق.ظ
موفق باشید
تور لبنان نوروز
پنجشنبه 19 بهمن 1396 11:42 ق.ظ
بهترین سایت و اطلاعات را دارید ممنون
تور لبنان
سه شنبه 17 بهمن 1396 03:46 ب.ظ
سپاس
وقت سفارت کانادا
یکشنبه 15 بهمن 1396 10:43 ق.ظ
موفق باشید
تور لبنان
پنجشنبه 12 بهمن 1396 11:12 ق.ظ
عالی بود
ویزای کانادا
سه شنبه 10 بهمن 1396 11:23 ق.ظ
پیروز باشید
خرید گیفت کارت پلی استیشن
سه شنبه 3 بهمن 1396 02:53 ب.ظ
موفق و موید باشید ممنون از شما
تور لبنان
سه شنبه 3 بهمن 1396 11:01 ق.ظ
با تشکر و خسته نباشید
تور لبنان نوروز
دوشنبه 2 بهمن 1396 12:43 ب.ظ
سایت عالی بود
ویزای کانادا
یکشنبه 1 بهمن 1396 10:53 ق.ظ
متشکرم از شما و سایتتان
تور لبنان
شنبه 30 دی 1396 10:51 ق.ظ
عالی بود
ویزای شینگن
سه شنبه 19 دی 1396 11:10 ق.ظ
عالی و بی نظیر بود
ویزای کانادا
یکشنبه 17 دی 1396 10:14 ق.ظ
متشکرم
تور لبنان
چهارشنبه 13 دی 1396 10:25 ق.ظ
موفق باشید
بهترین پنل اس ام اس
دوشنبه 11 دی 1396 11:06 ق.ظ
موفق باشید سایت خوبی دارید
یونیت هیتر
یکشنبه 10 دی 1396 12:33 ب.ظ
چه لنزی برای دوربین 80d خوبه که هم قیمت مناسبی داشته باشه هم کیفیت خوب؟
تور لبنان
شنبه 9 دی 1396 12:07 ب.ظ
بسیار مفید و ارزنده بود
تور لبنان نوروز
دوشنبه 4 دی 1396 10:34 ق.ظ
مطالب خیلی خوبی بود
ویزای شینگن
شنبه 2 دی 1396 10:59 ق.ظ
مرسی از سایت عالیتان
ویزای کانادا
دوشنبه 27 آذر 1396 10:59 ق.ظ
موفق باشید
تور لبنان
پنجشنبه 23 آذر 1396 10:46 ق.ظ
فوق العاده بود
Debra
جمعه 17 آذر 1396 04:18 ق.ظ
Simply desire to say your article is as astounding.
The clarity to your submit is simply nice and that i could assume you are a professional on this subject.
Fine with your permission let me to grasp your feed to keep updated with imminent post.
Thanks a million and please keep up the gratifying work.
Julie
جمعه 17 آذر 1396 04:17 ق.ظ
I need to to thank you for this excellent read!!
I definitely enjoyed every little bit of it. I have got you saved as a favorite to check out new things you post…
Angie
جمعه 17 آذر 1396 03:20 ق.ظ
Hello! This post couldn't be written any better! Reading this post reminds me of my old room mate!
He always kept talking about this. I will forward this
post to him. Fairly certain he will have a good read.
Thanks for sharing!
Kellye
جمعه 17 آذر 1396 03:01 ق.ظ
Hey I am so thrilled I found your webpage, I really found you by error, while I was researching on Digg for something else,
Anyhow I am here now and would just like to say kudos for a marvelous post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don't have
time to go through it all at the moment but I have saved it and also added in your
RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more,
Please do keep up the superb job.
Sherita
جمعه 17 آذر 1396 01:00 ق.ظ
Right here is the perfect website for anybody who really wants to understand this topic.
You know a whole lot its almost tough to argue with you (not that I personally would want to…HaHa).
You certainly put a brand new spin on a topic that has been discussed for ages.
Wonderful stuff, just wonderful!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30